گفتگو با مجید انتظامی درباره موسیقی فیلم در سینمای ایران*

مجید انتظامی در سال ۱۳۲۶ در خانواده‌ای هنرمند در تهران متولد شد. پس از پایان تحصیلات ابتدایی به هنرستان عالی موسیقی رفته، به فراگیری موسیقی پرداخت و تحصیلات خود را در این زمینه، در کنسرواتوار تهران آغاز کرد. پس از اتمام این دوره، راهی آلمان غربی شد و در دانشگاه دولتی برلین نزد استادانی چون «کارل اشتاین» و «لوتار موخ» به فراگیری فنون موسیقی پرداخت و ساز «ابوا» را ساز تخصصی خویش برگزید.

او به‌عنوان هنرمند تک‌نواز بر صحنه‌ی شهرهای برلین در آلمان غربی، نانسی و مارسی و لیون در فرانسه درخشید.

در سال ۱۳۵۲ از سوی ارکستر سمفونیک تهران به‌عنوان تک‌نواز ابوا به ایران دعوت شد که پس از اجرای موفقیت‌آمیز چند کنسرت، بار دیگر به آلمان غربی بازگشت و در مدت اقامت در آن کشور به‌عنوان نوازنده با ارکستر سمفونیک برلین و ارکستر فیلارمونیک آلمان غربی همکاری داشت.

در سال ۱۳۵۳ به ایران بازگشت و به یاری اندوخته‌هایش به همکاری با ارکستر سمفونیک تهرآن‌همت گذاشت. همچنین در دانشکده‌ی موسیقی دانشگاه تهران و هنرستان عالی موسیقی به‌عنوان استاد فن مشغول تدریس شد.

مجید انتظامی هم‌اکنون در طبقه‌بندی مشاغل هنرمندان، موزیسین درجه‌یک شناخته‌شده است و در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز اشتغال دارد.

انتظامی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ساخت موسیقی متن برای فیلم‌های سینمایی را با فیلم سفر سنگ آغاز کرد و پس‌ازآن برای فیلم‌های زال و سیمرغ، خط قرمز، آفتاب‌نشین‌ها، پرونده، سناتور، سردار جنگل، دزد و نویسنده، آشیانه‌ی مهر، ترن، گذرگاه، بحران، عقاب‌ها، کانی‌مانگا، گنبد نور، گودال، تفنگ شکسته، هراس، دست‌فروش، ابلیس، آخرین پرواز، شب بیست و نهم، بای‌سیکل‌ران، مدرسه‌ی رجایی، راز کوکب، در آرزوی ازدواج، چشم شیشه‌ای، اُ منفی، دریا برای تو، آتش پنهان، دبیرستان، زرد قناری و سریال تلویزیونی گرگ‌ها موسیقی متن ساخت.

دو قطعه‌ی کورال به اسم سیمرغ و آزادی برای ارکستر سمفونیک و آخرین کار صحنه‌ی وی، موسیقی داستانی حماسه‌ی خرمشهر که برای ارکستر سمفونیک نوشته‌شده بود و شاهد اجرای آن بوده‌ایم، ازجمله دیگر آثار اوست.

لازم به توضیح است که موسیقی متن فیلم ترن کاندیدای ششمین جشنواره فیلم فجر و موسیقی متن فیلم بای‌سیکل‌ران برنده‌ی سیمرغ بلورین هفتمین جشنواره‌ی فیلم فجر بود.

ادامه مطلب …

انتظامی: عزرائیل جان همه را می‌گیرد جز ما

مجید انتظامی می‌گوید جسمش از بین می رود اما موسیقی «روز واقعه»‌ها هیچ وقت ازبین نمی‌رود.

ادامه مطلب …

روایت انتظامی از ساختن موسیقی برای «بچه‌های کوه آلپ» و «آژانس شیشه‌ای»

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، «مجید انتظامی» آهنگساز پیشکسوت کشورمان که آثار شاخص و ارزشمندی همچون ساخت موسیقی فیلم‌های «آژانس شیشه‌ای»، «مریم مقدس»، «دوئل»، «از کرخه تا راین»، «بوی پیراهن یوسف»، «بچه‌های کوه آلپ»، «عقاب‌ها»، «بای‌سیکل ران»، «ترن» و … را در کارنامه هنری خود دارد، تاکنون برنده سیمرغ بلورین بهترین موسیقی فیلم در جشنواره‌های مختلف فیلم فجر و نامزد دریافت تندیس زرین بهترین موسیقی فیلم از خانه موسیقی شده است. ادامه مطلب …