«سمفونی ایثار» به عنوان یک اثر کلاسیک به دنبال ارائه‌ی ترجمانی موسیقیایی از مفهوم ایثار و فداکاری به عنوان یکی از ناب‌ترین ابعاد فطری انسان‌ها است.

این موسیقی برای اجرای ارکستر سمفونیک تألیف شده است. مجموعه موسیقی سمفونی ایثار در چهار قطعه تحت عنوان «فراق» در «می مینور»، «پرواز» در «ر مینور»، «حیات» در «سل مینور»، «ایثار» در «ر مینور» تنظیم شده است. همراهی گروه کر و تک‌خوان مرد (تنور) از ویژگی‌های دیگری است که این اثر از آن بهره می‌برد. در تألیف سمفونی ایثار همراهی پیانو، گیتار، گیتارباس، درام و دف مورد توجه قرار گرفته است.

بخش‌هایی از این اثر به‌صورت کرال و قسمت‌های دیگر آن به‌صورت پاپ کلاسیک نوشته شده است. دف در قطعات مختلف این سمفونی تداعی‌کننده‌ی روح شجاعت، فداکاری و ازخود گذشتگی ایثارگران است که با همراهی گروه کر و نوای حماسی زنجیرهای دف مخاطب را به احساس واقعی از مفهوم ایثار نزدیک می‌نماید.

بهره‌گیری از نوای آرام و لطیف پیانو و گیتار در انعکاس آرمان‌های بلندی چون عشق، فداکاری، آرمان‌گرایی و خداجویی که در ماهیت ایثار نهفته است، تبیین‌کننده‌ی ارزش‌های متعالی دیگری است که امکان ارتباط با مخاطبین داخلی و بین‌المللی را با ادبیاتی کلاسیک فراهم می‌کند.

اگرچه تنوع و نوآوری نهفته در سمفونی ایثار در حوزه‌ی فرم و محتوا، می‌تواند علاقمندان موسیقی در گروه‌های مختلف سنی را به خود جلب نماید، لکن مهم‌ترین گروه مخاطب این اثر با توجه به ابعاد فنی آن، نسل جوان می‌باشد.

ناملینک‌های دانلود
۱فراق
۲پرواز
۳حیات
۴ایثار
۵

سمفونی ایثار

۱۳۸۶

آهنگساز مجید انتظامی
دستیار آهنگساز آذرنوش صدرسالک
ویولن خاچیک بابائیان، ابراهیم لطفی، علی جعفری‌پویان، ماریاز ظهیرالدینی، بردیا کیارس
آلتو سیاوش ظهیرالدینی، لعیا اعتمادی
ویولن سل مجید اسماعیلی، شهاب انتظامی، سوگل شیری
کنترباس علیرضا خورشیدفر
فلوت ناصر رحیمی
ابوا مجید انتظامی
هورن مسعود غریب‌نواز، حسین میرزایی
نی پاشا هنجنی
ترومپت حسن فراهانی
ترومبون حسین شریفی
گیتار محسن مرشد، کاربنا کیمیایی
گیتارباس بابک ریاحی‌پور
پیانو آندره آرزوماییان
دف بیژن کامکار
درام هومن غفاری
شاعر مسعود هوشمند
خواننده حمید حامی
گروه کر علی تفرشی، شهرام رکوعی، بهرنگ شگرف‌کار، سودابه شمس، فریبا اسدی، گلنوش انتظامی
صدابردار ناصر فرهودی، رحیم ناحی، حمیدرضا آداب
ضبط موسیقی استودیو پاپ
میکس ناصر فرهودی